Jaunā melnā pirts

Būvēta Pirts Muzejā 2011./2012.gadā.
Dūmu pirts. Sastāv no pērtuves un priekštelpas, terases, jumta stāva.
Būvēta no jauna Pirts Muzejā ar mērķi iepazīstināt ar melno pirti pēc iespējas vairāk ļaužu. Ietilpība - apmēram 20 cilvēku. Ērtības nodrošina pērtuves un pirtskrāsns lielie izmēri, kas nodrošina iespēju pērties lielam cilvēku daudzumam ilgāku laiku. Ir ievilkts ūdensvads. Iespēja pavadīt laiku pirms un pēc pēršanās priekštelpā, vai uz terases, kā arī pārnakšņot jumta stāvā. Citādi pirts celta un tiek kurināta pēc seniem dūmu pirts principiem.

Vāne - Kurzeme

Pārvesta uz Pirts Muzeju 2010.gadā.
Dūmu pirts. Sastāv no pērtuves un priekštelpas, virs pārseguma kaste iesala diedzēšanai.
Eksponāts ir Aijas un Ilmāra Renču dāvinājums muzejam.
Pirts vēsture nav precīzi zināma, jo saimniecība, no kuras pirts iegūta, mantota pastarpināti. Ņemot vērā, ka pirts būvēta no resniem baļķiem, kas apdarināti dažādos veidos, un vairākos baļķos ir nefunkcionāli robi, domājams, ka celtniecībā varētu būt izmantoti otrreizējas lietošanas materiāli no netālu esošās Vānes muižas. Par to varētu liecināt arī dakstiņu (dārgs materiāls) jumts. Pērtuvē ap pirtskrāsni mūrēts sienas fragments drošībai, kā arī Latvijas pirts būvniecībā neraksturīgi augstas lāvas.
Vanna pie pirts ieejas atvesta no Vānes kopā ar pirti, novietota līdzīgi kā sākotnējā atrašanās vietā.

Rubene - Vidzeme

Pārvesta uz Pirts Muzeju 2013.gadā.
Dūmu pirts. Sastāv no pērtuves un priekštelpas.
Eksponāts ir dāvinājums muzejam.
Pirts muzejā nonākusi no lielas saimniecības Valmieras apkārtnē. Kā sava laika vēstures liecība ēkai atstāts šīfera jumts. Nav pilnībā pabeigta, vēl jāatjauno pirtskrāsns. Uzbūvē vērojamas tādas melnajām pirtīm kopumā neraksturīgas iezīmes kā caur sienu kurināma krāsns un liels logs priekštelpā. Logs, iespējams, palielināts kādu laiku pēc pirts uzbūvēšanas.
Pirts 20.gs beigās degusi, pēcāk remontēta un arī izmantota pēršanās vajadzībām.

Dagda - Latgale

Pārvesta uz Pirts Muzeju 2008.gadā un ir pirmais muzeja eksponāts.
Dūmu pirts. Sastāv no pērtuves un priekštelpas, virs pārseguma kaste iesala diedzēšanai.
Eksponāts pirkts.
Tipiska Latgales dūmu pirts, atradusies netālu no Dagdas. Vēsture nav zināma, jo pirts iegādāta no pārpircējiem. Zināms vienīgi, ka ap 20.gs. sešdesmitajiem gadiem šī celtne jau ir bijusi pārvesta uz citu vietu. Par to liecina sienās iecirstie robi baļķu numurēšanai. Īpašu ievērību pelna pirtslāvas - dēļi nav ražoti rūpnieciski, bet cirsti ar cirvi. Domājams, ka pirtij sākumā tikusi uzcelta tikai pērtuve bez priekštelpas - tā varētu būt piebūvēta klāt pēcāk. Ir visai ticams, ka Dagdas pirts vecums varētu būt aptuveni 100 gadu.
Pērtuvē daļēji mūrēta krāsns ar katlu ūdens sildīšanai, katlam ļoti oriģināls vāks.

Audriņi - Latgale

Pārvesta uz Pirts Muzeju 2012.gadā.
Dūmu pirts ar daļēji mūrētu krāsni. Sastāv no pērtuves un priekštelpas, virs pārseguma kaste iesala diedzēšanai.
Eksponātu muzejam no vectēva mantojuma dāvinājusi Linda Jirgensone.
Būvēta pirmās Latvijas brīvvalsts laikos ap 1935.gadu netālu no Rēzeknes esošajos Audriņos pārtikušā, progresīvā saimniecībā. Nav gluži tipiska Latgalei (izmantoti stāvbūves elementi), jo ēkas saimniecībā cēluši strādnieki no Vidzemes. Domājams, ka kā materiāls pirts celšanai izmantoti netālu esošā dzelzceļa gulšņi, jo ilgu laiku nelietotā, pirtī jūtama dzelzceļam raksturīga smarža.

Bastu - Zviedrija

Pārvesta uz Pirts Muzeju 2009.gadā.
Elektriskā pirts. Sastāv no pērtuves un priekštelpas. Oriģinālajā versijā plakanais jumts.
Eksponāts iegūts ar SIA "Ramirent" atbalstu.
Celtnieku vagoniņš no 20.gs astoņdesmitajiem gadiem. Izmantots Zviedrijas jaunceltnēs atpūtas un mazgāšanās vajadzībām, pēcāk pārvests uz Latviju. Pēc celtniecības buma mūsu valstī 2008.gadā zaudējis savu aktualitāti kā nomas objekts. Vagoniņā ļoti ietilpīga pērtuve ar labu elektrisko pirtskrāsni, tas ir ērti un vienkārši izmantojams līdz pat šai dienai.

Downloadhttp://bigtheme.net/joomla Joomla Templates